Hodowla tui na balkonie

Tuja to jeden z ulubionych krzewów ozdobnych polskich ogrodników. Jej atutami jest mrozoodporność, a także duża wytrzymałość i trwały kolor. Czy krzew ten nadaje się także na balkon? Oczywiście. Należy jednak pamiętać, że jego pielęgnacja będzie nieco inna, niż w przypadku hodowli w ogrodzie. Oto kilka ciekawych informacji o balkonowych tujach, z których warto skorzystać.

Nowe środowisko dla tui

Jeżeli podobają Ci się tuje w ogrodzie, a nie wiesz, w co uzupełnić przestrzeń swojego balkonu, warto zastanowić się właśnie nad tym krzewem. Tuje zakupisz np. w sklepie ogrodniczym w Bielsku-Białej. Rośliny te doskonale czują się na lekko ocienionych balkonach. Pamiętaj jednak, że każda tuja potrzebuje przestrzeni – dowiedz się więc, jaki rozmiar wybrany typ osiągnie za kilka lat, by mógł swobodnie się rozwijać. Po zdecydowaniu się na konkretną odmianę, warto dodatkowo wyposażyć ją w mrozoodporne donice – rośliny balkonowe są bardziej narażone na mróz, niż te w ogrodzie. Ponadto pamiętaj, by donica była wystarczająco duża, co pozwoli Ci uniknąć zbyt częstego przesadzania rośliny.

Odpowiednie podłoże dla roślin donicowych

Tuje na balkonie sadzi się na tej samej głębokości, na jakiej rosną w naturalnych warunkach. Istotny będzie tutaj także odczyn gleby, najlepiej żeby była słodko-kwaśna, żyzna z piaskiem i torfem. Roślina może pozostawać w tym samym miejscu przez dwa lata. Później warto przesadzić ją do większej donicy. Tuje mogą być hodowane w rzędach, lecz muszą mieć wystarczającą przestrzeń. Czym je nawozić? Najlepsze będą całoroczne nawozy granulowane, przeznaczone dla odmian balkonowych roślin. Pamiętaj, że tuja nie okazuje oznak więdnięcia.

Tuja na balkonie a niekorzystne warunki pogodowe

Zimą rośliny będą podatne na przemarznięcie, warto więc zastanowić się nad ich okryciem. W celu okrycia można posłużyć się np. agrowłókniną, która dobrze przepuszcza światło i pozwala na utrzymanie wilgoci. Pamiętaj, aby nie podlewać rośliny, kiedy zaczynają się mrozy. Ponadto, jeśli boisz się o korzenie rośliny, warto umieścić krzew w osobnym koszu.

Odpowiednio pielęgnowana, tuja balkonowa będzie miłym uzupełnieniem przestrzeni Twojego balkonu. Jest to dobry wybór ze względu na wytrzymałość i trwały zielony kolor rośliny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka niekorzystnych warunków, w których krzew nie rozwija się zbyt dobrze, a na pewno nie będzie uciążliwy w hodowli. Jeśli zapewnimy mu lekkie zacienienie od południa i zachodu, dłużej będziemy się cieszyli jego miłym, żywicznym aromatem.